החלפת מפרק ברך

 
ניתוח החלפת מפרק ברך מבוצע במקרים של נזק סחוסי נרחב על רקע ניווני, דלקתי או חבלתי, בנוכחות כאבים מתמשכים והגבלה ניכרת בניידות ובתפקוד. בניגוד לשם הניתוח, הוא לא כרוך בהחלפת מפרק הברך, אלא בהחלפת משטחי המפרק הפגועים במשטחים מלאכותיים (מתכתיים ופלסטיים).

ניתוחי החלפת ברך החלו לבצע בשנת 1968. מאז חל שיפור בטכניקה הניתוחית ובחומרי המשתל. ניתוח החלפת ברך נחשב לאחד מהניתוחים המוצלחים ביותר ברפואה בכלל ובאורתופדיה בפרט.

שיפור הטכנולוגיה הניתוחית אפשר לבצע את הניתוח מבעד לפתיחה כירורגית מצומצמת, תוך התאמה טובה יותר למבנה האנטומי של המנותח. פותחה גם שיטת "החלפת ברך בהתאמה אישית", שכוללת תכנון ממוחשב ומקדים של הניתוח בעזרת MRI ו-C.T, מה שמשפר את הדיוק וההתאמה האנטומית של משתל הברך. בשיטה זו מבצעים צילומים מקדימים בטכניקה ספציפית של הברך והפרקים הסמוכים, פרק הירך והקרסול, בעזרת MRI או C.T. הצילומים נשלחים לחו"ל לצורך בניית תוכנית ניתוחית, שמתאימה ספציפית למבנה האנטומי של המנותח. שיטה זו חשובה בעקר במקרים אנטומיים מורכבים או במקרים של עיוותים אנטומיים בעקבות ניתוחים קודמים או שברים.
 
החלפת מפרק ברך
 
הפיתוחים בטכניקה הניתוחית, בטכנולוגיה ובחומרי המשתל שיפרו את התוצאות הניתוחיות בטווח הקצר והארוך וקיצרו את זמני האשפוז והשיקום. התפתחויות אלו הביאו להארכת שרידות המשתל לתקופה של למעלה מ-20 שנה. למעשה במרבית המקרים ניתן לראות בניתוח החלפת מפרק ברך כפתרון סופי ולא זמני. השרידות הממושכת של משתל הברך מאפשרת להציע ניתוח זה באינדיקציות מתאימות גם בגילאים צעירים יותר מבעבר.

מפרק הברך מחולק ל-3 מדורים. במקרה שהפגיעה הסחוסית היא במדור אחד בלבד, ניתן להציע ניתוח החלפת ברך חלקי של המדור הפגוע. ניתוח זה מבוצע בחתך ניתוחי קצר יותר, תוך שמירת האנטומיה הטבעית של המדורים האחרים והרצועות הצולבות. לכן השיקום לאחר הניתוח קצר יותר, וכך מושג טווח תנועה מלא של מפרק הברך.

הפיתוח הטכנולוגי העתידי מכוון לפיתוח משתלי ברך בייצור אישי, בהתאמה ספציפית לאנטומיה האישית של המנותח.